Speciel login side

Her kan du få hjælp og stille spørgsmål til WordPress!
Besvar
tom.moerk@gmail.com
Begynder
Indlæg:3
Tilmeldt:14. dec 2017, 00:06
Speciel login side

Indlæg af tom.moerk@gmail.com » 14. dec 2017, 00:14

Jeg er ved at lave en hjemmeside for en forening, hvor det er meningen at der skal være offentlig adgang - der skal altså ikke være en login side til sitet.
Men der skal være nogle skjulte sider, som kun bestyrelsesmedlemmerne skal kunne se. Hvordan laver jeg en login side der giver adgang til de skjulte sider. Bestyrelsesmedlemmerne skal ikke være administratorer men kun brugere.

Er der nogle der har ideer til hvordan jeg løser det
Tom

jepperask
Geni
Geni
Indlæg:378
Tilmeldt:4. nov 2012, 17:57

Re: Speciel login side

Indlæg af jepperask » 14. dec 2017, 16:45

Hvad med noget som dette?

https://wordpress.org/plugins/pagerestrict/

Det tillader dig at vælge at nogle sider kræver at du er logget ind. Bestyrelses-medlemmerne skal så være brugere på din side. Hvis andre også er brugere, så kræver det et plugin hvor du kan lave forskellige "roller".

Brugeravatar
ThomasI
Grundlægger
Grundlægger
Indlæg:1528
Tilmeldt:28. dec 2010, 10:49

Re: Speciel login side

Indlæg af ThomasI » 19. dec 2017, 14:37

I WordPress kan du vælge at sider skal være "private", i disse tilfælde er det kun Administratorer og Editors der kan se dem.

Så en simpel løsning uden plugin kunne være at oprette dine bestyrrelsesmedlemmer som Editor og gemme de sider som kun de skal kunne se som status "private".

tom.moerk@gmail.com
Begynder
Indlæg:3
Tilmeldt:14. dec 2017, 00:06

Re: Speciel login side

Indlæg af tom.moerk@gmail.com » 19. dec 2017, 21:54

Tak for jeres besvarelser, jeg er noget ophængt her i denne "søde" juletid, men vender tilbage efter nytår
God jul og godt ytår
Tom

Besvar