NemProgrammering.dk logo

Sektioner og zoom

PowerPoint kursus » Sektioner og zoom # 22
Denne video kræver medlemskab
Læs mere!
Sektioner og zoom
Inkluderet:
Livstidsadgang
26 videolektioner
5 timers undervisning
Stil spørgsmål
Kursusbevis

Information om denne video

Underviser: Henrik Maegaard   Video: 10:05   Lektion nr. 22 af 26

Når du har lavet en længerevarende præsentation, så ender du for det meste med en masse slides, der både optager plads, ikke kan ses på en gang, og vil være svære at gennemgå, hvis du midt under præsentationen skal tilbage til et specifikt et af dem.
Den simple version er at pakke de forskellige slides ind i kapitler, eller som vi kalder dem her, sektioner, som kan foldes ud og ses igennem i mindre bidder.
En anden mere grafisk måde er at sætte dem op med sektioner i et indholdsslide, og så bruge zoomfunktionen til at gå til hvert enkelt kapitel, hvilket både hjælper publikum til at se illustrativt, hvor langt de er kommet i showet, samt at man hurtigere kan finde et slide, hvis man skal tilbage til det.

Spørgsmål og kommentarer

Kun medlemmer med adgang til dette kursus kan stille spørgsmål og kommentere. Bliv medlem her!