Rette i en side med formularer

Her kan du få hjælp og stille spørgsmål til PHP!
Besvar
Brugeravatar
Daniel
Admin
Admin
Indlæg:625
Tilmeldt:14. jun 2011, 09:27
Geografisk sted:Danmark, Fyn, Nørre Aaby
Kontakt:
Rette i en side med formularer

Indlæg af Daniel » 18. feb 2012, 14:36

Hejsa.

Jeg har siddet og lavet en hjemmeside til en ven og den er nu blevet færdig, men jeg kunne rigtig godt tænke mig at han skulle kunne redigere i denne side uden at skulle rode ved koderne. :)
Det er meningen han skal kunne indsætte billeder på den ene side og give disse billeder et titel tag.
Så skal han kunne overskrive noget tekst på en anden side, så der komme en ny tekst ind i stedet for en gammel tekst, og så skulle han også gerne kunne rette i en kode så et YouTube tag kan ændre hvilken film der bliver vist. :)

Er der nogen som ved hvordan man laver dette, og hvordan man får f.eks. billedet til at være lige eter de andre billeder? :)

Mvh. Daniel

Brugeravatar
ThomasI
Grundlægger
Grundlægger
Indlæg:1528
Tilmeldt:28. dec 2010, 10:49

Re: Rette i en side med formularer

Indlæg af ThomasI » 19. feb 2012, 13:55

Hej Daniel,

Jeg kan ikke give dig en færdig løsning, men det lyder til at det er noget hjemmebygget CMS du leder efter...

Prøv at se denne artikel: http://css-tricks.com/php-for-beginners ... imple-cms/


Kan være den kan hjælpe dig på vej

Brugeravatar
Daniel
Admin
Admin
Indlæg:625
Tilmeldt:14. jun 2011, 09:27
Geografisk sted:Danmark, Fyn, Nørre Aaby
Kontakt:

Re: Rette i en side med formularer

Indlæg af Daniel » 23. feb 2012, 10:58

Hejsa Thomas.

Først vil jeg gerne lige undskylde forsinket svar har haft lidt travlt med at ordne nogle andre ting. :)

Men takker for linket det ser ud som om det er lige det som jeg leder efter, og efter chokket over hvor avanceret det så ud så ser det alligevel ikke så slemt ud. :D

Besvar