Feedback på webshop

Hvis du selv har lavet en hjemmeside og gerne vil have lidt feedback på den, så smid et link i dette forum og beskriv din side - så skal vores brugere nok give deres ærlige mening! ;)
Besvar
Mobil4u.dk
Begynder
Indlæg:4
Tilmeldt:8. nov 2012, 12:05
Feedback på webshop

Indlæg af Mobil4u.dk » 8. nov 2012, 12:07

Hej alle

Jeg har oprettet følgende shop: http://www.mobil4u.dk og ville blive meget taknemmelig hvis der er nogen der vil give mig feedback på siden. Det er min første webshop derfor er feedback og tilbagemeldinger fra mere rutinerede meget vigtigt for mig.

Det skal nævnes at der en grafiker igang med at lave et andet logo, samt en "facebook-teaser" der placeres i venstre kolonne under producenterne, i stedet for de to iPhones. Firmaet der har stået for opsætningen er også igang med at fjerne momslinien fra min kurv, som jeg synes virker meget forstyrrende.

Men ser man bort fra dette er siden som jeg har evnet at få den til at se ud på nuværende tdspunkt. Hvad synes i om den, jeg er meget modtagelig for både positiv og negativ kritik.

Brugeravatar
ThomasI
Grundlægger
Grundlægger
Indlæg:1528
Tilmeldt:28. dec 2010, 10:49

Re: Feedback på webshop

Indlæg af ThomasI » 9. nov 2012, 11:41

Gennemført side det må jeg sige. Kan umiddelbart ikke sætte en finger på noegt der er helt galt!

HVad er den lavet i: Opencart? oscommerce? :)

Mobil4u.dk
Begynder
Indlæg:4
Tilmeldt:8. nov 2012, 12:05

Re: Feedback på webshop

Indlæg af Mobil4u.dk » 9. nov 2012, 12:02

Tak for din tilbagemelding og dine rosende ord.

Siden er lavet i Prestashop med et købt Theme.

Josefine
Geni
Geni
Indlæg:308
Tilmeldt:9. dec 2011, 16:46

Re: Feedback på webshop

Indlæg af Josefine » 9. nov 2012, 19:39

Ser super fedt ud, meget professionelt.
Bliver dog lidt forstyrret af det der slide-show, der kører - det ligner lidt, at billederne ikke er gemt i PNG, som jo altså er det grafisk bedste at gemme sine billedfiler som, og som man virkelig bør bruge i stedet for JPEG, da PNG rummer mange flere farver. Hvis du f.eks. kigger på det grønne, så er det ret tydeligt at se de tilfældigt spredte pixels, der giver billedet en bluret effekt og som skaber uro for øjnene.
Og ved ikke, om du går op i HTML5 eller noget, men det er da altid rart med clean kildekode, så prøv at kigge her: http://html5.validator.nu/?doc=http%3A% ... il4u.dk%2F

Ser ellers super lækkert ud, godt arbejde og stor ros herfra :)

Mobil4u.dk
Begynder
Indlæg:4
Tilmeldt:8. nov 2012, 12:05

Re: Feedback på webshop

Indlæg af Mobil4u.dk » 9. nov 2012, 20:10

Tak for din vurderin.

Med hensyn til de to billeder er jeg heller ikke selv tilfreds. Derfor bliver de lavet om til noget i en højere kvalitet. Derudover er et facebookbanner på vej. Så siden er langt fra "færdig".

Men dejlig at høre hvad folk synes om den på nuværende tidspunkt - tak for det.....

cristian
Moderator
Moderator
Indlæg:882
Tilmeldt:26. sep 2011, 21:31
Kontakt:

Re: Feedback på webshop

Indlæg af cristian » 10. nov 2012, 13:27

Jeg ville nok lave en "omkring os" knap. Der kan forklare lidt om hvad din virksomhed er for en.

Mobil4u.dk
Begynder
Indlæg:4
Tilmeldt:8. nov 2012, 12:05

Re: Feedback på webshop

Indlæg af Mobil4u.dk » 10. nov 2012, 14:17

Den skulle gerne være nederst i footeren....

cristian
Moderator
Moderator
Indlæg:882
Tilmeldt:26. sep 2011, 21:31
Kontakt:

Re: Feedback på webshop

Indlæg af cristian » 10. nov 2012, 17:16

Mobil4u.dk skrev:Den skulle gerne være nederst i footeren....
Overvej at sæt den ved siden af "kontakt os", eller et andet mere synligt sted. Da man ikke ser den dernede.

Besvar